Home Office - zasady udanej pracy z domu - Zdrowe Biuro

Home Office – zasady udanej pracy z domu

Uchwyt do monitora
Uchwyt do monitora – Humanscale M2.1 / M8.1 / M10
Homeoffice dla informatyka / programisty
Homeoffice dla informatyka / programisty

Porady dotyczące wygodnej i ergonomicznej pracy poza biurem – Home Office

Znalezienie wygodnego miejsca do pracy w domu nie jest wcale prostym zadaniem. Oczywiście możesz usiąść na kanapie lub na krześle w jadalni, ale Twoje plecy bardzo szybko przypomną ci o sobie. Zadbaj o siebie pracując zdalnie!

Celem każdej strategii ergonomicznej jest zmniejszenie kontuzji, poprawa komfortu i zwiększenie wydajności w miejscu pracy. Od dziesięcioleci programy ergonomii biur skupiają się na jednostce pracującej na jednym standardowym stanowisku roboczym. Ale co z tymi, którzy pracują poza tradycyjnym biurem? Praca zdalna lub home office jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. Rokrocznie następuje wzrost ilości pracujących w ten sposób.

Rozwój technologii, w tym szczególnie rozprzestrzenienie się urządzeń mobilnych, sprawia, że zwiększa się liczba zadań, które wykonywać można poza biurem. Możliwe, że już wkrótce większość prac będzie można wykonywać z dowolnego miejsca na Ziemi, a tradycyjne biura niemal przestaną istnieć zastępowane właśnie przez home office. Obecnie w naszym kraju największy odsetek osób pracujących zdalnie to programiści. Raport StackOverflow wskazuje, że home office wybiera aż 29,5% z nich. Oprócz nich duża ilość pracujących poza biurem występuje również w branży finansowej, nieruchomościach, księgowości oraz innych niż programowanie gałęziach IT.

Ponieważ coraz częściej zamieniamy pracę w biurze na home office, zasady ergonomii są ważniejsze niż kiedykolwiek. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi wygodnej pracy, niezależnie od tego, gdzie pracujesz.

Urządzenia mobilne

Home Office - porady dotyczące wygodnej i ergonomicznej pracy poza biurem

Chociaż wygodne, urządzenia mobilne są z natury nieergonomiczne. Ponieważ kciuki są często używane w niewygodnych pozycjach, częste wysyłanie wiadomości tekstowych może powodować ból i powtarzające się obrażenia związane ze stresem. Daj odpocząć kciukom, korzystając z technologii głosowej lub pisz na przemian z innymi palcami.

Laptopy i telefony komórkowe są również znane z promowania zgarbionych pozycji. Podczas używania urządzenia zachowaj prostą postawę i unikaj zginania głowy lub zaokrąglania ramion.

Praca z domu

Home Office - porady dotyczące wygodnej i ergonomicznej pracy poza biurem

Choć może być kusząca, to praca na kanapie może spowodować trwałe uszkodzenie pleców i obniżyć wydajność. Stworzenie stałego stanowiska pracy z ergonomicznym krzesłem wysokiej jakości to pierwszy krok do każdego domowego biura. Następnie inwestuj w inne niezbędne komponenty, takie jak biurko do pracy na siedząco / stojąco, regulowane ramię monitora i odpowiednie oświetlenie.

Podczas wykonywania rozmów telefonicznych w domu użyj zestawu słuchawkowego. Trzymanie telefonu przy uchu przez dłuższy czas może powodować ból i sztywność łokci, szyi i ramion.

Dojedź Ergonomicznie

Home Office - porady dotyczące wygodnej i ergonomicznej pracy poza biurem

Dla osób, które mają długi dojazd do pracy, ważne jest, aby pamiętać o ergonomii. Poświęć kilka minut, aby dostosować siedzenie swojego samochodu tak, by najlepiej pasowało do wzrostu. Twoje biodra powinny być tak wysoko jak twoje kolana i powinieneś być w stanie wygodnie zobaczyć drogę prosto przed sobą. Następnie, ustaw kierownice w dół i do siebie, aby zminimalizować zasięg i napięcie szyi.

Podróżując samolotem lub pociągiem pamiętaj, aby poruszać się i rozciągać podczas podróży. Nawet mały ruch przyniesie ulgę!