Ergonomiczne Miejsce Pracy - Biurko

Biurko, dzięki któremu uzyskamy możliwość pracy z komputerem w pozycji siedzącej i stojącej powinno mieć wysokość regulowaną w zakresie co najmniej 65-130cm. Taki zakres zapewni zarówno osobom wyższym, jak i niższym przyjęcie właściwej postawy przy biurku, a zatem, zarówno w przypadku pozycji siedzącej jak i stojącej, łokieć użytkownika powinien w sposób swobodny i niewymuszony opierać się na wierzchu blatu.

Dlaczego warto od czasu do czasu wstać, nawet kiedy używamy ergonomicznego krzesła?

Pozycja siedząca wymusza długo utrzymywane obciążenie układu mięśniowego typu statycznego. Głównie dotyczy ono mięśni stabilizujących kręgosłup, ale także obręczy barkowej i przedramion, mięśni obsługujących ręce (obsługa klawiatury), mięśni karku utrzymującego głowę w pozycji umożliwiającej obserwację dokumentu, klawiatury, ekranu.

Biurko powinno mieć możliwość regulacji wysokości

Siedząc na odpowiednio wyregulowanym krześle, łokcie powinny w swobodny sposób opierać się na blacie biurka. Zbyt wysoki blat, lub zbyt niski, będą powodowały nadmierne napięcie ramion, barków i karku, które po kilku godzinach zmienią się w uporczywy ból.

Jeśli biurko nie ma możliwości regulacji wysokości, a wydaje się być zbyt wysokie, należy podnieść krzesło do takiej wysokości, aby ramiona ułożyły się w naturalny sposób, oraz zastosować podnóżek.

Bardzo ważne, aby monitor był ustawiony w odpowiedniej odległości od naszych oczu, oraz na odpowiedniej wysokości. Bardzo popularne i pomocne są uchwyty na monitor, mocowane do blatu biurka, dzięki którym regulacja położenia monitora staje się praktycznie nieograniczona.

Jak właściwie ustawić biurko z regulowaną wysokością

Do pozycji siedzącej

Biurko z regulacją wysokości, w przypadku pozycji siedzącej, powinno być ustawione (po poprawnym ustawieniu fotela) tak aby umożliwiało swobodne ułożenie rąk na blacie pod kątem prostym lub lekko rozwartym (w łokciu).

Do pozycji stojącej

Zasada ustawiania biurka do pozycji stojącej jest taka sama jak do pozycji siedzącej.