Ergonomiczne Miejsce Pracy - Uchwyt do monitora

Płaskie monitory zmieniają wizerunek biur zarówno tych domowych jak i tych w firmach, ale ich największą zaletą jest to, że można je bez trudu zamontować na regulowanym ramieniu. Bezwysiłkowa regulacja, ekstremalna stabilność oraz elegancki wygląd ramion na monitory, pozwalają na wykorzystanie wszelkich zalet płaskich monitorów. Łatwość dostosowania ustawienia monitora pozwala na znaczną oszczędność przestrzeni oraz na łatwe wygospodarowanie dodatkowego miejsca na biurku w przypadku konieczności pracy nie związanej z użytkowaniem komputera.

Uchwyty na monitory pozwalają na porzucenie niewłaściwych nawyków, jak dopasowanie się człowieka do stanowiska pracy, i przywrócenie właściwych priorytetów, czyli dostosowania stanowiska pracy do użytkownika.

Zalety korzystania z uchwytów do monitora

Aby zminimalizować zmęczenie mięśni karku, oraz oczu, należy zadbać o właściwe ustawienie monitora. Optymalnym ustawieniem jest takie, kiedy górna krawędź monitora znajduje się na wysokości wzroku użytkownika.

Dawniej w tym celu stosowano różnego rodzaju podwójne blaty, podwyższenia, które wprawdzie podnosiły monitor na odpowiednią wysokość, ale i zajmowały na biurku znaczną część przestrzeni. Dziś monitory są płaskie i lekkie, dlatego najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest stosowanie uchwytów na monitory, które dzięki pełnej regulacji w każdej płaszczyźnie, pozwalają na ustawienie monitora nie tylko na odpowiedniej wysokości, ale również na dostosowywanie odległości monitora od naszych oczu oraz kąta jego ustawienia w zależności od pozycji w jakiej pracujemy.

Dodatkową oczywistą zaletą jest odzyskanie niemal całkowitej powierzchni biurka.

Jak właściwie ustawić uchwyt do monitora

Wysokość monitora ustawiamy tak, aby od poziomej lini wzroku kąt odchylenia ekranu monitora wynosił 20 - 50 stopni.