Prawdą jest, że nie ma w stu procentach poprawnej pozycji siedzącej, niezależnie czy mamy najlepszy fotel biurowy, czy wszystkie ergonomiczne gadżety. Z rozwiązaniem przychodzą biurka do pracy na stojąco. Nasze ciała są zaprojektowane do stania przez dłuższy czas. Automatycznie prawidłowo rozkładamy ciężar ciała i ruszamy się, gdy pozycja jest niewygodna.
Biurko do pracy na stojąco i siedząco powinno mieć wysokość regulowaną w zakresie co najmniej 72-120cm. Taki zakres zapewni zarówno osobom wyższym, jak i niższym przyjęcie właściwej postawy przy biurku, a zatem, zarówno w przypadku pozycji siedzącej jak i stojącej, łokieć użytkownika powinien w sposób swobodny i niewymuszony opierać się na wierzchu blatu.
Siedząc na odpowiednio wyregulowanym krześle, łokcie powinny w swobodny sposób opierać się na blacie biurka. Zbyt wysoki blat, lub zbyt niski, będą powodowały nadmierne napięcie ramion, barków i karku, które po kilku godzinach zmienią się w uporczywy ból.
Jeśli biurko nie ma możliwości regulacji wysokości, a wydaje się być zbyt wysokie, należy podnieść krzesło do takiej wysokości, aby ramiona ułożyły się w naturalny sposób, oraz zastosować podnóżek.
Bardzo ważne, aby monitor był ustawiony w odpowiedniej odległości od naszych oczu, oraz na odpowiedniej wysokości. Bardzo popularne i pomocne są uchwyty na monitor, mocowane do blatu biurka, dzięki którym regulacja położenia monitora staje się praktycznie nieograniczona.