Homeoffice dla informatyka / programisty - Zdrowe Biuro
Home Office - porady dotyczące wygodnej i ergonomicznej pracy poza biurem
Home Office – zasady udanej pracy z domu

Przykładowe dedykowane miejsca pracy

Mając świadomość, że nie ma uniwersalnego przepisu na aranżację biura, przygotowaliśmy dla Państwa kilka przykładowych propozycji wyposażenia, w zależności od branży, specyfiki i potrzeb.

W sposób przejrzysty podpowiadamy, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, jak dobierać meble i krzesła biurowe, oraz jakie dodatkowe elementy wyposażenia wnętrz wpłyną na poprawienie ergonomii pracy.

Homeoffice dla informatyka / programisty

Praca informatyka polega na siedzeniu przy komputerze, w skupieniu, przez wiele godzin dziennie. Zwykle zawód ten wykonują osoby młode lub w średnim wieku, a więc mające przed sobą jeszcze kawał życia. Warto więc zadbać, aby ten pozostały kawał życia upłynął w zdrowiu i sprawności. Wielogodzinne siedzenie, najczęściej niepoprawne, bardzo szybko może obrócić się przeciwko nam, odbierając nam zdrowie bezpowrotnie. Aby temu zapobiec proponujemy nowe spojrzenie na stanowisko pracy.

 

KRZESŁO

Homeoffice dla informatyka / programisty

Przede wszystkim krzesło – najważniejszy mebel. Ma bezpośredni wpływ na nasz kręgosłup, a więc jedną z ważniejszych części naszego ciała, której niestety nie można wymienić na nową, a w większości przypadków nie można jej nawet naprawić.

Zanim będzie za późno, warto wyposażyć się w najlepsze narzędzie do zdrowego siedzenia, jakim jest krzesło Embody amerykańskiego producenta Hermana Millera. Fotel Embody został stworzony by w sposób perfekcyjny dać wsparcie plecom i przejąć obciążenia działające w czasie siedzenia na kręgosłup. Zaawansowana technologia pozwoliła standardową konstrukcję sklejkowo-piankową zastąpić wytrzymałym i elastycznym szkieletem, dzięki czemu oparcie i siedzisko zachowują przepuszczalność powietrza i gwarantują świetne odprowadzenie ciepła i pary wodnej od ciała użytkownika.

56 punktów podparcia oparcia krzesła obejmuje plecy w sposób niemal uniemożliwiający przyjęcie niewłaściwej postawy w czasie siedzenia.

Istnieje możliwość wykończenia krzesła w dwóch rodzajach miękkiego i miłego w dotyku, przewiewnego materiału, zapewniającego odpowiednią termikę oraz niezwykłe poczucie komfortu. Szeroka gama kolorów zarówno tapicerek jak i wykończenia dodatkowych elementów, takich jak krzyżak, czy kolor stelaża, gwarantuje pełną możliwość personalizacji krzesła.

 

UCHWYT NA MONITOR

Po drugie – uchwyt na monitor.

Stanowisko pracy powinno pozwalać na dostosowanie go do użytkownika, nigdy odwrotnie. Osoby wykonujące pracę związaną głównie z komputerem często siedzą nachylone mocno nad biurkiem, co prowadzi do przykrych konsekwencji, takich jak bóle pleców, głowy i ogólne pogorszenie samopoczucia. Ten zły nawyk ma szczególnie znaczenie w przypadku pracy z laptopem.  W takim wypadku zaleca się użycie stacji dokującej i dodatkowego monitora.
Zastosowanie uchwytu na monitor pozwala uniknąć wadliwej postawy w czasie pracy i dopasować położenie monitora do potrzeb użytkownika. Bezwysiłkowa regulacja, ekstremalna stabilność oraz elegancki wygląd ramion na monitory, pozwalają na wykorzystanie wszelkich zalet płaskich monitorów. Łatwość dostosowania ustawienia monitora, poza korzyściami zdrowotnymi, pozwala na znaczną oszczędność przestrzeni oraz na łatwe wygospodarowanie dodatkowego miejsca na biurku w przypadku konieczności pracy nie związanej z użytkowaniem komputera.

Uchwyty na monitory pozwalają na porzucenie niewłaściwych nawyków, jak dopasowanie się człowieka do stanowiska pracy, i przywrócenie właściwych priorytetów, czyli dostosowania stanowiska pracy do użytkownika.

 

BIURKO Z REGULACJĄ WYSOKOŚCI

Nawet będąc wyposażonym w dobre, ergonomiczne krzesło, wysięgnik umożliwiający dostosowanie położenia monitora do swoich potrzeb, nie zmienimy faktu, że pozycja siedząca jest jedną z pozycji najbardziej obciążających układ kostno-mięśniowy, zwłaszcza kręgosłup. Dlatego nawet siedząc na najlepszym krześle, przestrzegając zasad zdrowego siedzenia, raz na godzinę dobrze jednak jest wstać i przez parę minut pochodzić. Doświadczenie jednak mówi, że najczęściej, w natłoku pracy nie myślimy o tym, lub nie mamy czasu aby odrywać się od pracy. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem są biurka z regulacją wysokości pozwalającą na podniesienie blatu roboczego do wysokości umożliwiającej pracę w pozycji stojącej. Taka zmiana pozycji wpływa na inny rozkład obciążeń w naszym ciele, zapewniając ulgę kręgosłupowi, czy nogom. Z punktu widzenia ergonomii jest to bardzo korzystne i w wymierny sposób może wpłynąć na naszą efektywność, kreatywne myślenie i przede wszystkim na zdrowie.