Meble do homeoffice dla grafika / architekta - Zdrowe Biuro
Jak urządzić profesjonalne biuro prawnika? - Kancelaria Adwokacka, Notarialna, Radcy Prawnego
Jak urządzić profesjonalne biuro prawnika? – Kancelaria Adwokacka, Notarialna, Radcy Prawnego
Fotel Gamingowy
Fotel Gamingowy

Przykładowe dedykowane miejsca pracy

Mając świadomość, że nie ma uniwersalnego przepisu na aranżację biura, przygotowaliśmy dla Państwa kilka przykładowych propozycji wyposażenia, w zależności od branży, specyfiki i potrzeb.

W sposób przejrzysty podpowiadamy, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, jak dobierać meble i krzesła biurowe, oraz jakie dodatkowe elementy wyposażenia wnętrz wpłyną na poprawienie ergonomii pracy.

 

Meble do homeoffice dla grafika / architekta

Zawody takie jak architekt czy grafik są zawodami wymagającymi dużej pomysłowości, świeżego umysłu, koloru i światła i rozbudowanej wyobraźni. Dobrze, jeśli stanowisko pracy odzwierciedla swojego właściciela i te cechy znajdą odbicie również w przestrzeni go otaczającej.

 

KRZESŁO

Kreatywna praca wymaga myśli wolnej od wszelkiego rodzaju zakłóceń, dlatego krzesło na którym przyjdzie nam spędzić wiele godzin, powinno być wygodne i ergonomiczne, aby zapewnić odpowiednie wsparcie naszemu ciału i zminimalizować odczuwanie dyskomfortu związanego z długotrwałym przyjmowaniem pozycji siedzącej.

Z pomocą przychodzi tutaj amerykański producent krzeseł biurowych Herman Miller, światowy lider w swojej dziedzinie. Hernamowi Millerowi udało się to, co udaje się mało komu. W pięknym, zachwycającym oko designie zamknął wszystko, co najlepsze, aby stworzyć doskonałe pod względem ergonomii i technologii siedziska. Krzesła są wykonane z materiałów najwyższej jakości, zapewniającej im trwałość na lata.

Dzięki współpracy z najznakomitszymi projektantami, Herman Miller daje nam krzesła takie jak Mirra, Mirra 2, Sayl, czy kultowy Aeron, który został uhonorowany wyjątkowym wyróżnieniem, jakim jest miejsce w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

 

Herman Miller Mirra 2

Mirra oraz jej młodsza siostra Mirra 2, to krzesła rozpoznawalne na całym świecie. Ich charakterystyczną cechą jest geometryczne oparcie, wykonane z polimerów, dzięki któremu poddaje się ono naturalnym ruchom naszych pleców w czasie pracy, dając im swobodę ale jednocześnie wsparcie. Siedzisko obu modeli pozbawione jest klasycznego stelaża w postaci sklejki i pianki. W zamian za to, wykonane jest ono z elastomerów, czyli tworzyw delikatnych ale trwałych, doskonale przepuszczających powietrze, dzięki czemu nadmiar ciepła i wilgoci zostaje odprowadzony z ciała człowieka i nie stanowi pożywki dla mikroorganizmów. Mirra wyposażona jest w szereg mechanizmów i regulacji, pozwalających na dopasowanie krzesła do indywidualnych potrzeb, a szeroka gama kolorystyczna, zarówno membran, jak i pozostałych elementów stelaża, robi z Mirry prawdziwą ozdobę każdego wnętrza.

Herman Miller Aeron

Model Aeron to chyba najbardziej rozpoznawalne krzesło Hermana Millera. Światowy nr 1, ikona designu.
Uhonorowany miejscem w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, urzeka nie tylko wyglądem ale i funkcjonalnością.
Wyjątkowe rozwiązania zapewnią niepowtarzalny komfort w czasie długotrwałej pracy siedzącej, pozwalając zachować zdrowie i otwarty umysł. Krzesło Aeron to dzieło sztuki, a siedzenie na nim to czysta przyjemność.
Unikatowa membrana wykonana została ze specjalnie opracowanego przez Du Pont i opatentowanego dla Hermana Millera materiału elastomerowego Hytrel, gwarantującego nieodkształcanie i nierozciąganie, nawet na przestrzeni wielu lat. Gwarancja 12 lat mówi sama za siebie.

 

 

UCHWYT NA MONITOR

Po drugie – uchwyt na monitor.

Stanowisko pracy dla zawodów tak wymagających skupienia i kreatywności powinno eliminować wszelkie bodźce, które mogą zakłócić nam pracę.

Osoby wykonujące pracę związaną z komputerem często siedzą nachylone mocno nad biurkiem, co prowadzi do przykrych konsekwencji, takich jak bóle pleców, głowy i ogólne pogorszenie samopoczucia. Ten zły nawyk ma szczególnie znaczenie w przypadku pracy z laptopem.  W takim wypadku zaleca się użycie stacji dokującej i dodatkowego monitora.

Zastosowanie uchwytu na monitor pozwala uniknąć wadliwej postawy w czasie pracy i dopasować położenie monitora do potrzeb użytkownika. Bezwysiłkowa regulacja, ekstremalna stabilność oraz elegancki wygląd i modny design ramion na monitory, pozwalają na wykorzystanie wszelkich zalet płaskich monitorów. Łatwość dostosowania ustawienia monitora, poza korzyściami zdrowotnymi, pozwala na znaczną oszczędność przestrzeni oraz na łatwe wygospodarowanie dodatkowego miejsca na biurku w przypadku konieczności pracy nie związanej z użytkowaniem komputera, np. rozłożenie projektów czy próbników.

Uchwyty na monitory pozwalają na porzucenie niewłaściwych nawyków, jak dopasowanie się człowieka do stanowiska pracy, i przywrócenie właściwych priorytetów, czyli dostosowania stanowiska pracy do użytkownika, a nie odwrotnie.

 

BIURKO Z REGULACJĄ WYSOKOŚCI

Nawet będąc wyposażonym w dobre, ergonomiczne krzesło, wysięgnik umożliwiający dostosowanie położenia monitora do swoich potrzeb, nie zmienimy faktu, że pozycja siedząca jest jedną z pozycji najbardziej obciążających układ kostno-mięśniowy, zwłaszcza kręgosłup. Dlatego nawet siedząc na najlepszym krześle, przestrzegając zasad zdrowego siedzenia, raz na godzinę dobrze jednak jest wstać i przez parę minut pochodzić. Doświadczenie jednak mówi, że najczęściej, w natłoku pracy nie myślimy o tym, lub nie mamy czasu aby odrywać się od pracy. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem są biurka z regulacją wysokości pozwalającą na podniesienie blatu roboczego do wysokości umożliwiającej pracę w pozycji stojącej. Taka zmiana pozycji wpływa na inny rozkład obciążeń w naszym ciele, zapewniając ulgę kręgosłupowi, czy nogom. Z punktu widzenia ergonomii jest to bardzo korzystne i w wymierny sposób może wpłynąć na naszą efektywność, kreatywne myślenie i przede wszystkim na zdrowie.

 

OŚWIETLENIE

Wyposażając pracownię architektoniczną czy graficzną, poza oczywistym wyposażeniem w dużej mocy sprzęt komputerowy, wygodne i ułatwiające pracę meble, nie można zapomnieć też o dobrym oświetleniu.

Jakość światła z danej lampy określa kilka parametrów:

  • wielkość strumienia świetlnego (tzn. ilość lumenów) z 1W mocy, jaką  w danej lampie udało się uzyskać, z uwzględnieniem strat na zasilaczu i oprawie. Ten parametr jest bardzo ważny z punktu widzenia ilości zaoszczędzonej energii.
  • żywotność lampy – w całej oprawie muszą być spełnione warunki termiczne określone przez Poducenta źródła światła
  • zdolność oddawania barw

 

Lampami, które posiadają najlepsze parametry i znajdują coraz szersze zastosowanie, dając wysokiej jakości światło są lampy LEDowe.

Wykonując zawód opierający się w dużej mierze na odpowiednim doborze tekstur i kolorów, nie można sobie pozwolić na powstawanie przekłamań, które później mogą zaważyć na powodzeniu całego projektu. Dla architektów i grafików szczególnie ważny będzie więc  ostatni wypunktowany parametr, czyli zdolność oddawania barw, która w przypadku lamp LEDowych jest znakomita.

Dobre oświetlenie pomoże w wykonywaniu pracy także w inny sposób. Pracując przez wiele godzin w źle dobranym oświetleniu, narażając się na migotanie świetlówek (dają one światło, które drga i mimo, że gołym okiem tego nie widzimy, mózg to odbiera) szybko poczujemy zmęczenie. Ból czy łzawienie oczu, bóle głowy a nawet mdłości mogą mieć właśnie podłoże w niewłaściwym oświetleniu.