Ergonomia pracy przy komputerze - Zdrowe Biuro

Ergonomia pracy przy komputerze

Herman Miller Aeron
Herman Miller – Aeron Remastered
Profim AccisPro
AccisPro od Profim – nowoczesny design, lekka forma

Myśląc o stanowisku pracy przeważnie wyobrażamy sobie biurko plus krzesło. W poniższym opracowaniu postaramy się Państwu przedstawić te zagadnienie nieco szerzej, dodając kilka istotnych dla ergonomii pracy elementów wyposażenia, oraz rozwijając temat podstawowy, czyli jakie powinno być ergonomiczne krzesło, aby nawet przy wielogodzinnej pracy nie powodowało dolegliwości, oraz jak dobrać biurko, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Wieloletnie badania prowadzone przez niezależnych producentów mebli oraz krzeseł biurowych, we współpracy z instytutami medycznymi, wyraźnie pokazują, że pozycja siedząca jest dla człowieka pozycją najgorszą z możliwych. Znacznie bardziej obciąża kręgosłup (zwłaszcza lędźwiowy jego odcinek) niż pozycja stojąca. Niestety, postęp cywilizacyjny i skomputeryzowanie większości zawodów, posadziło nas na stałe przy biurku, a biorąc pod uwagę, że siedzimy także w drodze do pracy, a po godzinach przesiadamy się na kanapy, możemy śmiało stwierdzić, że w pozycji siedzącej spędzamy większość naszego czasu.

Idąc za ciosem, chcemy Państwu pokazać alternatywny sposób spojrzenia na pracę z komputerem. Stanowisko, jakie zaraz opiszemy, coraz częściej znajduje uznanie Pracodawców i Pracowników, pomagając tym ostatnim zachować zdrowie i dobre samopoczucie, co w efekcie przekłada się na realną poprawę efektywności (mniej marnotrawienia czasu na wiercenie się i masowanie obolałych pleców, mniej zwolnień lekarskich, większa wydajność).

Chcąc stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy, należy kierować się przede wszystkim zasadą, aby to meble były w stanie dopasować się do człowieka, a nie na odwrót.

Coraz bardziej popularne stają się więc stanowiska pracy umożliwiające pełną regulację każdego elementu. Dotyczy to również regulacji wysokości biurka w takim zakresie, aby Pracownik bez większego wysiłku mógł w każdej chwili zmienić pozycję z siedzącej na stojącą, zachowując przy tym możliwość dalszej pracy.

 

Co nam daje zmiana pozycji podczas pracy?

Przede wszystkim sam fakt zmiany jest korzystny. Kręgosłup potrzebuje ruchu. Wstając z krzesła zmieniamy ustawienie względem siebie kręgów oraz dysków międzykręgowych, co powoduje zmianę miejsc oraz natężenia sił obciążających działających na nasz kręgosłup.

Pozycja stojąca jest pozycją najbardziej naturalną dla ludzkiego ciała. Stojąc zapewniamy mięśniom kręgosłupa naturalną pracę, którą muszą wykonać, aby utrzymać ciało w pionie.

Co nam daje zmiana pozycji podczas pracy?

 

Aby stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy powinniśmy zaopatrzyć się w następujące meble:

 

Biurko z regulacją wysokości

Ergonomia pracy przy komputerze

Biurko z regulacją wysokości, dzięki któremu uzyskamy możliwość pracy z komputerem w pozycji siedzącej i stojącej powinno mieć  wysokość regulowaną w zakresie co najmniej 72-120cm.

Taki zakres zapewni zarówno osobom wyższym, jak i niższym przyjęcie właściwej postawy przy biurku, a zatem, zarówno w przypadku pozycji siedzącej jak i stojącej, łokieć użytkownika powinien w sposób swobodny i niewymuszony opierać się na wierzchu blatu.

Dlaczego warto od czasu do czasu wstać, nawet kiedy używamy ergonomicznego krzesła?

Pozycja siedząca wymusza długo utrzymywane obciążenie układu mięśniowego typy statycznego.  Głównie dotyczy ono mięśni stabilizujących kręgosłup, ale także obręczy barkowej i przedramion, mięśni obsługujących ręce (obsługa klawiatury), mięśni karku utrzymującego głowę w pozycji umożliwiającej obserwację dokumentu, klawiatury, ekranu.

 

Ergonomiczny fotel

Ergonomia pracy przy komputerze

Krzesło biurowe powinno być wyposażone w szereg mechanizmów i regulacji, dzięki którym można je dostosować do wzrostu i wagi ciała użytkownika.

Najbardziej istotne regulacje:

  • regulacja wysokości siedziska
  • regulacja głębokości siedziska
  • mechanizm synchroniczny, pozwalający na swobodne odchylanie się na krześle (zapewniamy w ten sposób właściwe ukrwienie oraz dotlenienie wszystkich narządów i struktur, w tym dysków międzykręgowych)
  • mechanizm regulacji głębokości siedziska (lub gradacja rozmiarów krzesła)
  • regulacja wysokości oparcia, lub regulacja podparcia lędźwiowego (lub mechanizm typu Posture Fit, odciążający dolny odcinek kręgosłupa)
  • regulowane miękkie podłokietniki (co najmniej w płaszczyźnie góra-dół)

 

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia krzesła, rodzaj tapicerki itp. Krzesło prócz mechanizmów pozwalających na pełne dopasowanie krzesła do człowieka, powinno także zapewnić użytkownikowi odpowiednią wentylację oraz termikę ciała (membrany i siatki mile widziane).

Oczywiście należy pamiętać także o właściwym użytkowaniu, czyli sztuce siedzenia. Optymalny efekt można osiągnąć jedynie dzięki pilnowaniu swojej postawy w czasie siedzenia, a dobre, ergonomiczne krzesło ma właśnie to uczynić bezwysiłkowym.

 

Uchwyt na monitor z regulacją w każdej płaszczyźnie

Ergonomia pracy przy komputerze

Aby zminimalizować zmęczenie mięśni karku, oraz oczu, należy zadbać o właściwe ustawienie monitora.  Optymalnym ustawieniem jest takie, kiedy górna krawędź monitora znajduje się na wysokości wzroku użytkownika.

Dawniej w tym celu stosowaniu różnego rodzaju podwójne blaty, podwyższenia, które wprawdzie podnosiły monitor na odpowiednią wysokość, ale i zajmowały na biurku znaczną część przestrzeni. Dziś monitory są płaskie i lekkie, dlatego najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest stosowanie uchwytów na monitory, które dzięki pełnej regulacji w każdej płaszczyźnie, pozwalają na ustawienie monitora nie tylko na odpowiedniej wysokości, ale również dostosowywanie odległości monitora od naszych oczu oraz kąta jego ustawienia w zależności od pozycji w jakiej pracujemy. Dodatkową, oczywistą zaletą jest odzyskanie niemal całkowitej powierzchni biurka.

 

Oświetlenie LED

Ergonomia pracy przy komputerze

Właściwe oświetlenie pomoże w zminimalizowaniu zmęczenia przy wielogodzinnej pracy biurowej oraz w sposób znaczący wpłynie na zachowanie zdrowego wzroku. Każdy zdaje sobie sprawę, że oświetlenie musi być zaprojektowane wg aranżacji meblowej, jednak już nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dobór rodzaju oświetlenia oraz opraw to sprawa dużo bardziej skomplikowana.

Z uwagi na bardzo dobre wyniki w testach porównawczych z oświetleniem tradycyjnym, daje się zauważyć rosnąca przewaga oświetlenia LEDowego i z całą pewnością w najbliższych latach ten typ oświetlenia stanie się liderem rynku. Warto jednak wiedzieć, że wśród oferty lamp LEDowych można natrafić na ogromną rozbieżność, jeśli chodzi o jakość emitowanego światła i ich żywotność. Należy unikać pozornych oszczędności, jeśli chcemy aby nasza inwestycja zwróciła się i decyzję o zakupie podejmować z głową.