Design biura również wpływa na ergonomię pracy
W znaczeniu podstawowym design czyli wzornictwo jest wyglądem czegoś, co powstało na podstawie projektu z myślą o wytwarzaniu kolejnych egzemplarzy. W znaczeniu szerszym do wyglądu dochodzą takie cechy jak funkcjonalność i ergonomia. Wzornictwo zatem to działalność obejmująca swym zasięgiem produkty, usługi, grafikę, wnętrza oraz architekturę.
Z definicji wynika, że z designem mamy do czynienia niemal w każdym momencie naszego życia. Wrażenia z otoczenia wyzwalają emocje i myśli, wpływają na zachowania. W biurze oddziałują na nas przedmioty - od długopisu poprzez krzesło na którym siedzimy, aż po najdrobniejszy element wystroju wnętrza.
Efektywność i zaangażowanie pracowników w dużej mierze zależy od samopoczucia w miejscu pracy.
Kolory a design
Odpowiednie kolory, zapachy czy meble mogą korzystnie wpływać na nastrój i pracę, a złe zestawienie tych elementów może wywołać rozdrażnienie, zmęczenie lub senność. Badania naukowe potwierdziły, że dobrze jest gdy wnętrza biurowe opierają się na ciepłych, jasnych tonach o małym nasyceniu barw. Takie kolory działają aktywizująco, sprawiają wrażenie ciepła, czystości i przytulności.
Sufity powinny być białe, w przypadku ścian należy unikać barw ciemnych, bo są przytłaczające. Jednak malowanie całego wnętrza na jeden kolor sprzyja monotonii. Wprowadzenie w ograniczonym zakresie intensywnej barwy jest zatem jak najbardziej wskazane. Można w ten sposób wydzielać poszczególne działy lub strefy. W tym miejscu należy wspomnieć o oddziaływaniu poszczególnych barw na organizm człowieka.
- Niebieski to kolor zimny - spowalnia oddech, obniża aktywność ciała, ale stymuluje aktywność mózgu. Działa uspokajająco na system nerwowy, jednak jego ciemniejsze odcienie mogą przygnębiać.
- Biel kojarzy się z czystością i higieną, wywołuje uczucie chłodu i odpręża, podobnie jak
- Zielony, który działa kojąco przede wszystkim na wzrok. Barwa ta powinna dominować we wnętrzach, gdzie długo pracuje się przy komputerze oraz w miejscach relaksu.
- Pomarańczowy czyni człowieka niecierpliwym, więc pobudza do działania, podobnie jak żółty, jednak na dłuższą metę męczy wzrok i może wywołać irytację.
- Największe emocje wzbudza kolor czerwony, ponieważ wywiera silny wpływ na siatkówkę, podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza tętno. Doświadczeni handlowcy prowadzą negocjacje we wnętrzach o czerwonych ścianach, które zdobią ekspresyjne obrazy.
- Najbardziej kontrowersyjną barwą jest czerń. Z jednej strony kojarzy się ze złem i smutkiem, z drugiej symbolizuje godność i siłę. To barwa wyrafinowana, elegancka. Symbolizuje luksus i wysoką jakość, wnętrzom dodaje szlachetności i prestiżu, pasuje do miejsc reprezentacyjnych, ekskluzywnych gabinetów.
Wybierając kolor, trzeba koniecznie pamiętać o doborze barwy oświetlenia. Przy różnych rodzajach światła zmieniają się bowiem warunki widzenia i możliwość zróżnicowania barw przez ludzkie oko. Kolor ścian, sufitu i podłogi może zwiększać lub zmniejszać natężenie oświetlenia w pomieszczeniu i wpływać na jego równomierność.
Design mebli
Drugim elementem w znacznym stopniu wpływającym na jakość pracy są meble. Tutaj na równi z designem należy rozpatrywać ergonomię oraz dostosowanie do stylu pracy danej firmy. Najlepszym rozwiązaniem są jasne meble o prostych nowoczesnych kształtach, nie narzucające się zbyt agresywnymi formami, przyjazne dla użytkowników. Na dynamicznym rynku bardzo ważna jest możliwość dostosowywania biura do zmieniających się warunków: zmiany liczby pracowników, systemu pracy. To zapewnią modularne, wielofunkcyjne i mobilne meble, pozwalające na łatwą re-aranżację oraz indywidualizację stanowisk zarówno jednostek jak i zespołów.
Szczególnie ważny jest dobór krzesła. Pracownik spędza na nim niemal 8 godzin dziennie, więc ma ono kolosalne znaczenie dla ewentualnych chorób przeciążeniowych układu ruchu. Dobre krzesła kosztują więcej, ale z pewnością wydatek ten zrekompensuje zadowolony, wydajny a przede wszystkim zdrowy pracownik.
Biuro już dawno przestało być miejscem, w którym dominują tylko stonowane barwy, klasyczne kształty i nierozpraszające detale. Wprowadzane coraz częściej elementy designerskie - produkty niepospolite, luksusowe, starannie zaprojektowane przez znanych artystów, nowoczesne, nowatorskie, nierzadko futurystyczne - pozwalają zmienić charakter wnętrza, czynią przestrzeń bardziej osobistą. Wiele z tych przedmiotów jest nie tylko praktycznych, ale także niesie ze sobą silny ładunek emocjonalny pobudzający kreatywność. Zabawny mebel, oryginalny wzór na wykładzinie, tapeta z refleksyjnym napisem, graffiti na ścianie, oryginalna lampa to tak niewiele a może sprawić że w danym wnętrzu człowiek dobrze się czuje.
O ile sytuacja na to pozwala dobrze jest pozwolić pracownikom na odrobinę swobody i fantazji w kształtowaniu ich własnego miejsca pracy. Powinno się to jednak odbywać pod kontrolą doświadczonego projektanta wnętrz, który będzie czuwać nad spójnością projektu.